B&C Speakers 18NBX100-8
Tilgængelig
Del
B&C Speakers 18NBX100 – 8 ohm
B&C 18NBX100‑8 är ett högpresterande 18‑tums subbaselement med 4” kopparspole, neodymiummotor och avancerad kylning. Det kombinerar hög effektkapacitet, låg distorsion och lång slaglängd, vilket gör det idealiskt för moderna PA‑subwoofers, hornladdade konstruktioner och portade lådor med höga SPL‑krav.
Centrala egenskaper
  • Nominal diameter: 18”
  • Nominal impedance: 8 Ω
  • Manufacturer sensitivity: 96.5 dB
  • Calculated sensitivity: 95.11 dB
  • Nominal power handling: 1200 W
  • Program power: 2400 W
  • Bandbredd: 35–1000 Hz
  • Talspole: 4” koppar
  • Winding depth: 25 mm
  • Gap height: 11 mm
  • Xmax: ±10 mm (calculated ±10.67 mm)
  • Mms: 217 g
  • Sd: 1210 cm²
  • Magnet: Neodymium
  • Demodulation ring: Aluminium
  • Spider: Double silicone
Thiele/Small‑parametrar
  • Fs: 35 Hz
  • Qts: 0.38
  • Qes: 0.40
  • Qms: 5.6
  • Vas: 198 liter
  • Re: 5.2 Ω
  • Le: 1.85 mH
  • EBP: 88 Hz
  • Zmin: 6 Ω
Rekommenderad låda
  • Volym: 200 liter
  • Avstämning: 35 Hz
Dimensioner
  • Yttermått: 460 mm
  • Baffle cutout: 422 mm
  • Fronttjocklek: 14 mm
  • Djup efter front: 94 mm
  • Magnetdiameter: 157 mm