B&C Speakers 12NW100-4 (4pack)
Available
Share
B&C Speakers 12NW100 – 12" neodymium LF-driver, 1000 W AES
B&C 12NW100 är ett högpresterande 12" baselement utvecklat för professionella PA- och
installationssystem där hög effekttålighet, låg distorsion och låg vikt är avgörande.
En kraftfull neodymiummotor med 4" kopparlindad talspole, ventilerad magnetstruktur och
dubbla silikonspiders ger stabil prestanda även vid långvarig hög belastning. Elementet
är optimerat för kompakta basreflexlådor och hornladdade konstruktioner i området
45–1500 Hz.
  • 1000 W AES / 2000 W program – hög effekttålighet
  • 4" kopparlindad talspole – effektiv värmehantering
  • Neodymium Inside-Slug-magnet – låg vikt, hög BL-faktor
  • 45–1500 Hz frekvensomfång – flexibel bas/midbass-användning
  • Dubbla silikonspiders – stabil mekanisk kontroll
  • TWP-vattentät kon – behandlad på båda sidor
Användning
12NW100 lämpar sig för kompakta subwoofers, midbass-moduler, hornladdade system och
line array-lösningar där man vill kombinera hög SPL, låg vikt och robust driftsäkerhet.
Rekommenderad lådvolym är cirka 50 liter basreflex, avstämd runt 50 Hz.
Teknisk data
ModellB&C Speakers 12NW100-4
Storlek320 mm (12")
Nominal impedans4 Ω
Minsta impedans5 Ω
Effekttålighet (AES)1000 W
Program power2000 W
Känslighet (1W/1m)92 dB
Frekvensomfång45–1500 Hz
Rekommenderad lådvolym50 liter (basreflex)
Rekommenderad avstämning50 Hz
Talspolsdiameter100 mm (4")
TalspolsmaterialKoppar
Spollindningsdjup25 mm
Luftgapshöjd12 mm
MagnetmaterialNeodymium Inside Slug
Magnetflödestäthet1,2 T
SpiderDubbla silikonspiders
KonbehandlingTWP – vattentät båda sidor
Thiele/Small-parametrar
Fs44 Hz
Re3,8 Ω
Qms5,8
Qes0,21
Qts0,20
Vas43,3 liter
Sd531 cm²
Mms120 g
Xmax9 mm
Xvar10 mm
Bl24,38 Tm
Le (1 kHz)1,79 mH
η₀1,69 %
EBP210 Hz
Mått och montering
Ytterdiameter319 mm
Baffelutskärning281 mm
Bultcirkel299 mm
Monteringsdjup124 mm
Totaldjup137 mm