Helix Ci3 C165.2FM-S3 MK2 - 3Ohm
Saatavilla
Share
Technical data Power handling RMS / Max. P 100 / 150 Watts Frequency response 60 Hz - 25,000 Hz Impedance Z 3 Ω Sensitivity SPL 92 dB @ 2.83V / 1m 88 dB @ 1W / 1m Outer diameter ø 165.0 mm / 6.50” Installation diameter ø 142.0 mm / 5.59” Installation depth 60.7 mm / 2.39” Midbass Impedance Z 3 Ω DC resistance Re 3.1 Ω Resonance frequency Fs 72 Hz Mechanical Q factor Qms 4.02 Electrical Q factor Qes 1.04 Total Q factor Qts 0.82 Compliance Cms 466 μm/N Equivalent air volume Vas 11.5 L Force factor B*l 3.8 Tm Cone area Sd 133 cm2 Moving mass Mms 10.4 g Mechanical resistance Rms 1.17 kg/s Voice coil diameter ø 25 mm Voice coil winding height 10.5 mm Max. linear excursion Xmax +/- 3.2 mm Tweeter Voice coil diameter ø 20 mm Features Tweeter Aluminum dome and neodymium magnet Midbass Paper with Cenosphere coating, ProConnect terminal and FlexMount165 Crossover Integrated, 6 dB highpass Compatibility FlexMount165 WireKits Scope of delivery 2 x Ci3 C165.2FM-S3 MK2 1 x Mounting material